Holy Family Church, Staten Island, NY

More
Add New Event
iCal Event Export
Search
Print...
Create or Edit Email Reminder
Mobile View
Preferences
all
Select View
Year
Month
Week
Day
List
Planner View
September 2014
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
31  Week 36
1
7:00 PM - 8:00 PM Welcome Committee Meeting (don't put into bulletin)
7:30 PM - 9:30 PM Legion of Mary(larger room by Kitchen) - school north
2
3
10:30 AM - 12:30 PM Holy Family ladies of the prayer shawl - school middle
12:00 PM - 3:00 PM ROSARY ALTAR GROUP(Do not walk on Gym floor) - chapel, glynn rooms
7:00 PM - 8:00 PM Teacher meeting - school middle
8:00 PM - 9:00 PM Bray/Marsh meeting Fr.Enyinful(ch. 1-3)
4
9:00 AM - 12:00 PM sal practice - chapel, glynn rooms, gym
7:00 PM - 8:00 PM 1st grade parent meeting - school middle
5
9:30 AM - 3:30 PM Adoration - chapel
7:00 PM - 9:00 PM CYO Registration - glynn rooms
7:00 PM - 10:00 PM Goretti group(Mass & meeting) - church, school middle
6
Speaking after communion about Day of Recollection - vestibule church
NO HOMILY (St. Joseph Seminary speaking after Gospel)
11:00 AM Pray the Rosary in Chapel for America - chapel
12:00 PM - 1:00 PM memorial mass (Fitzpatrick) Fr. Enyinful - church
7  Week 37
NO HOMILY (St. Joseph Seminary speaking after Gospel)
III YEVGENY VOLKIN & AMANDA CLARKIN
Speaking after communion about Day of Recollection - vestibule church
NOVENA (Miraculous Medal)
2:30 PM baptisms - church
8
NOVENA (Miraculous Medal)
3:15 PM - 6:30 PM 3rd & 6th grade classes - school middle, school north, school south large
7:00 PM - 9:00 PM CYO Registration - glynn rooms
7:30 PM - 9:30 PM Legion of Mary(larger room by Kitchen) - school north
9
NOVENA (Miraculous Medal)
10:00 AM - 11:30 AM Pray for Peace Prayer Group - chapel
3:00 PM - 10:00 PM Fr. Enyinful (School)
3:15 PM - 8:15 PM 4th & 8th grade classes - school middle, school north, school south large
7:00 PM - 7:30 PM baptism class - church
7:00 PM - 9:00 PM CYO Registration - glynn rooms
10
NOVENA (Miraculous Medal)
verify delivery of hosts 1st week of each month
10:30 AM - 12:30 PM Holy Family ladies of the prayer shawl - school middle
2:15 PM - 7:15 PM 2nd-5th & 7th grade classes - school middle, school north, school south large
7:00 PM - 10:00 PM lamb of God Prayer Group - chapel, glynn rooms
7:30 PM - 8:00 PM wedding rehearsal Clarkin/Volkin - church
7:30 PM - 8:30 PM 2nd grade parent meeting - school middle
11
NOVENA (Miraculous Medal)
3:15 PM - 4:45 PM 1st grade classes - school middle, school north, school south large
7:00 PM - 8:30 PM RCIA classes - school south large
7:30 PM - 8:30 PM 911 MASS - church
12
NOVENA (Miraculous Medal)
9:30 AM - 3:30 PM Adoration - chapel
13
NOVENA (Miraculous Medal)
Unbound sponsor a child (cfca)Fr. Jerry Morgan(pick up @ airport newark)
9:00 AM - 12:00 PM CYO Registration - glynn rooms
10:00 AM - 2:00 PM CAR SHOW-NO ONE IN PARKING LOT
3:00 PM - 4:00 PM wedding Volkin/Clarkin - church
14  Week 38
NOVENA (Miraculous Medal)
Unbound sponsor a child (cfca)Fr. Jerry Morgan(pick up @ airport newark)
I KEITH MARSH & TARA BRAY
WEDDINGS
9:15 AM - 11:00 AM HOLY NAME-9:15 mass & meeting - school north
3:00 PM - 10:00 PM Cyo tryouts TBD - glynn rooms
15
NOVENA (Miraculous Medal)
order communion hosts from sisters of mary repartrix; use form
3:00 PM - 10:00 PM Cyo tryouts TBD - glynn rooms
3:15 PM - 6:30 PM 3rd & 6th grade classes - school middle, school north, school south large
7:30 PM - 9:30 PM Legion of Mary(larger room by Kitchen) - school north
16
10:00 AM - 11:30 AM Pray for Peace Prayer Group - chapel
3:00 PM - 10:00 PM Cyo tryouts TBD - glynn rooms
3:00 PM - 10:00 PM Fr. Enyinful (School)
3:15 PM - 8:15 PM 4th & 8th grade classes - school middle, school north, school south large
17
10:30 AM - 12:30 PM Holy Family ladies of the prayer shawl - school middle
2:15 PM - 7:15 PM 2nd-5th & 7th grade classes - school middle, school north, school south large
3:00 PM - 10:00 PM Cyo tryouts TBD - glynn rooms
7:30 PM - 11:00 PM Lamb of God Healing mass-school middle - church
18
3:00 PM - 10:00 PM Cyo tryouts TBD - glynn rooms
3:15 PM - 4:45 PM 1st grade classes - school middle, school north, school south large
7:00 PM - 8:30 PM RCIA classes - school south large
7:30 PM - 9:00 PM Study of Church History with Theresa Simmonds(by Kitchen) - school north
19
9:30 AM - 3:30 PM Adoration - chapel
3:00 PM - 10:00 PM Cyo tryouts TBD - glynn rooms
7:00 PM - 8:00 PM 8th grade parent meeting - school middle
7:30 PM - 9:30 PM Lamb of God Core group meeting - school north
20
Sisters selling pies - vestibule church
St. Francis-Singles speaking @ all masses(after communion)
ST. JOSEPH SEMINARY
11:00 AM - 4:00 PM Good Counsel Luncheon - chapel, church, glynn rooms, gym
21  Week 39
Sisters selling pies - vestibule church
St. Francis-Singles speaking @ all masses(after communion)
ST. JOSEPH SEMINARY
Fr. Maria's last mass here
I ANTHONY CARRANANTE & LAUREN SWEENEY
I GLEN SORKIN & GRACE LORA
II KEITH MARSH & TARA BRAY
lisa birthday
9:15 AM - 10:15 AM Catechetical Sunday Mass (ccd) - church
10:30 AM - 11:30 AM Legion of Mary Mass
2:30 PM baptisms - church
22
Fr. Maria leaves for Florida (am)
9:30 AM - 11:00 AM Meeting Christ in Everyday Life - school middle
3:15 PM - 6:30 PM 3rd & 6th grade classes - school middle, school north, school south large
7:30 PM - 9:00 PM Meeting Christ in Everyday Life - school middle
7:30 PM - 9:30 PM Legion of Mary(larger room by Kitchen) - school north
23
10:00 AM - 11:30 AM Pray for Peace Prayer Group - chapel
3:00 PM - 10:00 PM Fr. Enyinful (School)
3:15 PM - 8:15 PM 4th & 8th grade classes - school middle, school north, school south large
24
10:30 AM - 12:30 PM Holy Family ladies of the prayer shawl - school middle
2:15 PM - 7:15 PM 2nd-5th & 7th grade classes - school middle, school north, school south large
8:30 PM - 10:00 PM Lamb of God Prayer Group(church) 7:30pm Mass - church, school middle
25
Food Pantry Meeting
3:15 PM - 4:45 PM 1st grade classes - school middle, school north, school south large
7:00 PM - 8:30 PM RCIA classes - school south large
7:00 PM - 10:00 PM St. Francis singles group(opening mass) Fr. Enyinful - school middle
7:30 PM - 9:30 PM Goretti group (men) meeting by Kitchen (Tv/projector) - school north
26
9:30 AM - 3:30 PM Adoration - chapel
10:00 AM - 11:00 AM SET UP FOR DAY OF RECOLLECTION(Juan & Fidel) - glynn rooms
3:30 PM - 5:00 PM DIHMS-group - glynn rooms, gym
4:00 PM - 6:00 PM Girl-Scouts group - school middle
7:00 PM - 8:00 PM wedding rehearsal Marsh/Bray - church
27
Selling Pasta Dinner Tickets - vestibule church
9:00 AM - 2:00 PM Day of Recollection(parish event) - chapel, church, glynn rooms, gym
9:00 AM - 4:30 PM Pre Cana Class - school middle, school north
2:00 PM - 3:00 PM Mass for Day of Recollection - church
28  Week 40
II ANTHONY CARRANANTE & LAUREN SWEENEY
II GLEN SORKIN & GRACE LORA
III KEITH MARSH & TARA BRAY
Selling Pasta Dinner Tickets - vestibule church
WEDDINGS
2:30 PM - 3:00 PM private baptism (Ferrante) & (Lia) Fr. Titus - church
29
9:30 AM - 11:00 AM Meeting Christ in Everyday Life - school middle
3:15 PM - 6:30 PM 3rd & 6th grade classes - school middle, school north, school south large
7:00 PM - 8:00 PM Altar Servers meeting - church, school south large
7:30 PM - 9:00 PM Meeting Christ in Everyday Life - school middle
7:30 PM - 9:30 PM Legion of Mary(larger room by Kitchen) - school north
30
10:00 AM - 11:30 AM Pray for Peace Prayer Group - chapel
3:00 PM - 10:00 PM Fr. Enyinful (School)
3:15 PM - 8:15 PM 4th & 8th grade classes - school middle, school north, school south large
1
2
3
4